Banyo, Temizlik

Banyo Temizliği

Banyo Temizliği

Banyo Temizliği

Evlerimizde en sık yapılan işlerden biri banyo temizliğidir.Banyolarda bulunan yüksek nem miktarı hemen hemen tüm hastalıkların oluşumuna davetiye çıkartan organizmaların oluşmasına ve yaşamasına ideal ortam oluşturan sıkıntılı durumlardan biridir. Bu sebeple, ev temizliğinde en çok dikkat etmeniz gereken alanlardan biri de banyolarınızdır.

Çeşitli bakterilerin üremesine ve yayılmasına engel olmak istiyorsanız; banyonuzda bulunan temizlenebilir yüzeyleri sık sık deterjan yardımı ile silmeli ve mutlaka kurulamalısınız. Genellikle es geçilen alanlar olan; banyo kapısı kolları, musluklar, banyo penceresi kolları gibi yüzeylerde bulunan mikroplar, pek çok önemli hastalığa yol açmaktadır. Bu mikroplardan kurtulmak ya da etkisini en aza indirgemek istiyorsanız; bu kısımları da sık sık yıkamalı, deterjan yardımı ile dezenfekte etmeli ve mutlaka kurulamalısınız. Unutmayın, tüm bu bakterilerin ortaya çıkmasını sağlayan en önemli etken; nemdir.

Banyo, içerisinde bulundurduğu nem oranı sebebi ile; küf ve pas gibi olumsuz durumların oluşumuna en uygun ortamlardan biridir. Bu sebeple; banyo duvarları ile tavanını belirli periyotlar ile temizlemeli, banyoda su akıntısı gibi problemler var ise bu durumun mutlaka önünü almalısınız. Küften kurtulmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de; banyonuzun düzenli olarak havalandırılıp havalandırılmadığı konusudur.

Duş başlıklarınızda ve fayanslarınızda, duşakabininizin silikonlarında meydana gelebilecek küflerden korunmak için ise; bu tarz yüzeyleri en az haftada bir kere olmak üzere çamaşır suyu yardımı ile temizlemeye dikkat etmenizi öneririz.

Banyo Temizliği

Banyo Temizliği

Banyo Temizliğinde Kaçınılması  Gereken Durumlar

Banyomuzda temiz ve şık gibi görüntü istiyorsak her şeyden evvel odaklanmamız gereken şey; banyomuzu düzenli aralıklarla temizlemek olacaktır. Küçük çaplı ve günlük temizlik aktivitelerinin yanı sıra haftada bir defa derinlemesine yapılan bir temizlik, banyomuzun hijyeni ve görüntüsü açısından yeterli olacaktır ancak banyo temizliğinde kaçınmamız gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Örneğin; tuvalette hijyen sağlamak adına iç kısma yapıştırdığımız ya da sifon bölmesinin içine attığımız tabletler maalesef hoş kokulu olmalarının ve tuvaleti temizmiş gibi göstermenin dışında pek de işe yarayan ürünler değiller. Bu sebeple; bu ürünlere gereksiz yere para ödemek yerine; tuvalet içerisini fırça ve uygun temizlik maddesi yardımı ile fırçalamak çok daha sağlıklı bir temizlik yöntemi olacağı gibi sizi boş yere masraf yapmaktan da kurtaracaktır.

Havlularda nem, bakteri ve küf oluşumuna olanak sağlayan; havlularınızı üst üste asma yönteminden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yerine; yeterli alana sahipseniz havlularınızı banyodaki nemli ortamın dışında, tamamıyla kuruyabilecekleri bir biçimde asmanız ve muhafaza etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Banyonuzda bulundurduğunuz toz bezi ve paspas gibi materyalleri sürekli yıkamaya özen gösterin. Düzenli bir biçimde yıkanmadığında üzerlerinde bakteri, toz ve kir barındırmaya müsait bir yapıda bulunan bu materyaller, siz ve evde yaşayan diğer insanlar için siz farkına varmadan olumsuz sağlık koşulları yaratabilmektedir.

Buhar makinesi ile temizlik

Buhar makinesi ile temizlik

Son olarak; eldiven kullanmadan banyo temizliğine girişmekten kesinlikle kaçınmalısınız. Banyo temizliği esnasında kullanmış olduğunuz deterjanların içerisinde oldukça yoğun bir biçimde kimyasal bulunmaktadır ve bu maddeler ile gerçekleştireceğiniz eldivensiz bir temizlik süreci cildinizde pek çok alerjik rahatsızlığın baş göstermesine sebep olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir