Banyo

Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır?

Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır

Kimi zaman ihtiyaçlar gereği, kimi zamansa monoton gidişatta sıkıldığımız için, kullandığımız ortamlarda değişikliğe gitme ihtiyacı hissederiz.

Bunu yapmayı aklımıza koyduğumuzda yıllardır çok ilgilenmediğimiz banyolarımız yeni bir değişiklik için uygun ortamlar olabilirler. Üstelik yeni nesil banyo tasarımları ve yeni nesil banyo araçları sayesinde bütçemizi yormadan daha güzel ve rahat bir alana kavuşabilmeniz sizin elinizde.

Bunu sıfırdan yapabilmek için öncelikle ihtiyaçlarımızı değerlendirmemiz gerekir. Çünkü sırf görsel olarak daha iyi görünecek diye, kullanım açısından bizi çok fazla zora sokacak bir ortam, ilk başta çekici görünse de kullanımın devamlılığıyla birlikte bizi bıktıran bir hal alabilir.

Banyo Tasarım Örneği

Banyo Tasarım Örneği

Bu sebeple yazımıza kullanıcıların en çok sıkıntı duydukları alanlardan başlayacağız.

Genellikle en büyük problemler tuvalet ve duşakabin alanlarında meydana gelmektedir. Bu iki aracın iyi yerleştirilmediği banyolarda, kullanıcılar ciddi problemler yaşamaktadır.

Eğer banyonuzu sıfırdan tasarlıyorsanız, tuvaleti mutlaka kapıdan uzak bir yere konumlandırmalısınız. Kimi dairelerde kapının yanında bulunan tuvaletler kapının açılmasını dahi engelleyecek konumda olurlar.

Bir diğer sıkıntı ise duşakabinin darlığıdır. Küçük bir alanda rahat hareket edemeyiz, oysaki temizlenirken vücudumuzun her yerinin aynı oranda yıkanabilmesi için rahat hareket kapasitesinin de yüksek olması gerekir ki bu durumda geniş bir duşakabin ihtiyacını doğurur.

Banyosunun durumu geniş olsa da her kullanıcının yaşadığı bir sıkıntı da yeterince havadar olmamasıdır. Başta banyo için bunun gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz ancak hem tuvaletin hem de sıcak sudan kaynaklı buharın sık sık bulunduğu banyolarda havalandırma çok önemli bir mesele olarak önümüze çıkar.

Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan havalandırma aparatları sayesinde, banyonuzun devamlı temiz hava almasını sağlayabilirsiniz. Üstelik bu aparatlar yaptıkları işleme göre oldukça uygun fiyatlardan müşteri karşısına çıkmaktadır.

Banyo Havalandırması Örneği

Banyo Havalandırması Örneği

Elektrik meselesi, özellikle banyolarımız için hayati önem taşımaktadır. Başlı başına, kendi halindeyken insan hayatına kast eden elektrik akımı, banyolarımızda bolca kullandığımız suyla birleştiğinde istenmeyen sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple öncelikle banyomuza uzanan elektrik kablolarının topraklama hattına sahip olduğundan emin olmak zorundasınız. Yeni bir tesisat çekiyorsanız ise korkmanıza gerek yok çünkü günümüzde topraklama sistemi olmayan  tesisat neredeyse kalmamıştır.

Şimdiye kadar bahsettiklerimiz genellikle daha büyük meselelerdi. Ancak daha küçük olan ama eksikliği, en az diğer araçlar kadar hissedilen aparatlar da bulunmaktadır banyolarımızda. Bunlar havlu ve tuvalet kağıdı asacağı gibi aksesuarlardır.

Banyo tasarımlarında en sık karşılaşılan sorunlardan biri plansız hareket edilmesidir. Bu plansız hareketler sonucunda tuvalet kağıdı ve havlu asacağı gibi aparatlara yer kalmaz ve kimi zaman sil baştan başlamak gerekir. Böyle bir hataya düşmemek için; en başından itibaren planlı hareket etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir