Banyo

Banyo Sektörü

Bir bina sıfırdan kurulurken, mühendislerin ve mimarların ilk düşündüğü konulardan biri de dairenin suyla temas eden kısımlardır ve bu kısımlar genellikle mutfak, tuvalet ve banyodur. Bu gruptan banyo, yapı sektörünün üzerinde en çok çalıştığı ve yenilikler ürettiği alandır. Çünkü yıkanma alanıyla birlikte içerisinde tuvalet, günlük temizlik ihtiyacının giderildiği lavabo, banyo alanını özelleştirmek için dolaplar vs. bulunmaktadır. Ayrıca evin temizliğinin de en büyük gösterge alanları olan banyolar sadece kişisel dairelerimizde değil aynı zamanda konaklama için kullanılan turistik tesislerde de farklı bir öneme sahiptir. Ve banyo içerisindeki tüm sekmentler için her yıl onlarca yeni ürün tasarlanmakta ve piyasaya sürülmektedir. Buradaki amaç, çeşitliliği arttırmak ve yeni modellerle birlikte banyolarımızı daha kullanışlı hale getirmektir.

Eskiden banyolar sadece “yıkanılan yer” olarak tarif edilmekteyken, sonraları “içerisinde küvet olan yer” olarak tarif edildi ancak günümüzde bir önceki paragrafta bahsettiğimiz işlevselliğiyle kendini göstermeye başladı.

Sadece banyolarımızın içerisinde bulunan duşakabin sistemleri bile oldukça fazla gelişmişken ve binlerce ürün seçeneği bulunurken, duşakabin sistemleri dışında banyomuz, lavabo, klozet,yer kaplamaları(genellikle fayans), banyolar için özel üretilmiş yeni nesil duvar kaplamaları, farklı ihtiyaçlara göre şekillendirilmiş musluklar ve bataryalar, banyo içerisinde kullanılan ve ihtiyaç dahilinde kullanılan ürünleri koyabilmek ve koruyabilmek için üretilmiş banyo dolapları ve yine farklı banyo aksesuarları bulunmaktadır.

Eskiden sadece yıkanılmak için kullanılan ve insanların kısa süreli girdikleri bu alan, artık kendini yaşamın bir parçası haline getirmiş ve haliyle sunulan seçenekler artmıştır. Öyle ki artık banyolar için özel üretilen aydınlatma sistemleriyle birlikte her türlü ihtiyaç düşünülmüş ve üzerine bir de havalandırma sistemleri de eklenmiştir.

Ayrıca banyolar genellikle dar mekanlar olarak tasarlandıkları için ürün seçenekleri de insanlara kullanım alanı bırakmak için tasarlanmıştır ve böylece ortaya hacimsel olarak küçük ama işlevsel mobilya türleri çıkmıştır.

Yeni nesil binalarda her türlü seçenek tabii ki bütçe faktörüne göre sunulmaktadır. Genellikle seri üretim yapılan binalar 90 mcivarında oldukları için bu tarz dairelerin banyoları oldukça küçük tutulmakta ve evin diğer alanları için yer açılmaktadır.

Ancak yine yeni nesil dairelerde oldukça geniş banyolu yapılara da rastlamak mümkündür ve bu tip yapıların banyolarında görsel tasarımlar çok daha fazla dikkat çekmektedir. Bu sebeple kullanılan mobilyalar, seramikler ve diğer ürünlerin birbirine uyumunun çok daha aranılır bir özellik olduğu aşikar.

Türkiye’ nin banyo sektöründeki rolü ise şu an için oldukça iyi durumdadır. Çin gibi ucuz iş gücünün kullanıldığı alanları saymazsak dünyada lider üreticilerden biri olan ülkemiz özellikle Avrupa’ya göre daha kaliteli ve daha uygun fiyatlı ürünleriyle gitgide yükselen bir trend yakalamıştır. Bunu aynı zamanda banyo üzerine kurgulunan yurt dışı fuarlarında Türkiye firmalarına olan ilgiden de anlaya bilmekteyiz.

Back to list

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir