Banyo

Banyo Kaplama Çeşitleri

Banyo Kaplama Çeşitleri; Seramik

Tasarımın gittikçe dikkat çeken yükselişi ve tasarım şekillerinin artık evimize kadar girişi, kullanıcıları farklı arayışlar içine sokmaya başladı. Yıllardır salonlarımız veya yatak odalarımız için elimizden geleni yaptık ama son dönemde bunlar da yeterli olmamaya başladı; Tasarım artık banyolarımızda.

Duvar yüzeyi açısından dizayn için çok elverişli olmayan banyolarını daha etkili gösterebilmek isteyen kullanıcılar artık birçok ürün seçeneğiyle karşılaşıyor. Ve banyolarına yeni bir soluk aldırmak isteyenler ya da sıfırdan kendi banyosunu tasarlamak isteyenler işe ilk başta yer kaplamalarından başlıyor.

Gelin geçmişten günümüze kullanılan ve kullanılmaya devam eden kaplama şekillerine hep birlikte göz atalım.

Banyo yer kaplaması denilince pek akla gelmeyen ama kullanılmakta olan ürünlerden biri halı. Özellikle evlerinde otantik bir hava yaratmak isteyenlerin ya da sırf çaresizlikten kullanılan halı, kesinlikle banyo için tamamen uygunsuz bir araçtır. Suyla sık temasa uğraması sonucu, çabuk yıpranan, geç kuruyan, tozu ve kiri emen bir araçtır ve sıvasız taş dahi halıdan daha iyi bir kaplama türüdür.

Gelelim daha kullanılabilir olan kaplama şekillerine;

Ülkemizde çok kullanılmasa da dünyada belirli bir yaygınlığı olan kaplama şekillerinden biri sert ağaç kaplamadır. Fiyat olarak ortalama seviyelerde olan sert ağaç kaplama, klasik görüntüsü sayesinde banyo dekorasyonu için biçilmiş kaftandır. Ancak güzelliği kadar bakımı da zordur ve suyla teması, onun çürümesine yol açar. Bu da görmek istemediğiniz bir tablo oluşturur. Yani sert ağaç kaplama görsel olarak güzeldir ancak çok çabuk yıpranabilir.

Ahşap Banyo Yer Kaplaması

Ahşap Banyo Yer Kaplaması

Yine görsel olarak etkileyiciliğiyle karşımıza çıkan bir diğer yer kaplaması ise laminat parkelerdir. Genellikle dairelerin salonlarında görmeye alışık olduğumuz parkeler artık banyolarımızda da kullanılabilir hale gelmektedir. Yoğun miktarda suya maruz kalmadığı sürece, yani banyonuzu su basmadığı sürece dayanıklılığını uzun yıllar koruyabilen laminat kaplamaların tek sıkıntısı, herhangi bir parça zarar görürse, değiştirdiğiniz taktirde yeni parçanın diğer parçalara göre çok daha farklı duracak olmasıdır çünkü ahşap yapısı gereği gün geçtikçe kararmaktadır.

En çok kullanılan ikinci kaplama şekli vinil kaplamadır. Uygulamasının çok kolay olması sebebiyle çok tercih edilir. İsteğe göre üretilebilen farklı şekilleri sayesinde banyo dekorasyonunu kendisi yapmak isteyen kullanıcılarımız için oldukça özgün yapılar çıkarabilmektedir. Vinil kaplamanın en büyük sorunu zaman içerisinde hiçbir tetikleyici faktör olmasa dahi kalkmasıdır. Bunun için üretilen vinil levhaları bulunmaktadır ancak bunun uygulanışı size bir kaplama maliyeti daha gerektirir.

Seramik Uygulanmış Banyo Örneği

Seramik Uygulanmış Banyo Örneği

En sık kullanılan kaplama çeşidi ise seramiktir. Doğal yapısı, uzun kullanım süresi, eskimemesi, kir ve pas tutmaması, toz kaldırmaması, su geçirmemesi ve fiyat uygunluğu seramiği en çok kullanılan kaplama malzemesi yapmıştır. Ahşap gibi görünen seramikler de olmakla birlikte, salt taş olarak görünen seramiklerin de olması, hem kullanışlılık açısından hem de sağlamlık açısından seramiği bir numaraya taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir