Banyo

Banyo Elektrik Tesisatının Güvenliği

Elektrik, keşfedildiği ve iletilmeye başladığı zamanlardan beri, insanlığın birçok alanda gelişmesine yardımcı olsa da bir yandan da tehlikeli olması sebebiyle birçok kişinin hayatını kaybetmesine veya ciddi anlamda hasar görmesine sebep olmuştur. Özellikle suyla teması, geri dönülemeyecek hasarlar oluşturan, bu akımdan banyolarımızda korunmak için kimi teknikler uygulanmaktadır.

Siz de bu can alıcı konu da kendinize veya ailenize dikkat etmek istiyorsanız yazdıklarımızı uygulamanız gerekmektedir. Şimdi neler yapabileceğimizi gelin birlikte inceleyelim;

Uluslararası Elektrik Standartları adı verilen bir kurum var ve bu kuruma bizim ülkemizde dâhildir. Bütün yapıların elektrik tesisatlarının bir standardı bulunmaktadır ve bu kurum da bahsi geçen standartları belirlemektedir.

Banyoların standardı IP denilen yani Ingress Protection adı verilen koruma kapsamı alanındadır. Bu verileri incelediğimizde suyla temas eden alanlarda elektrik kaçaklarından ve arızalarından nasıl korunabileceğimizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Banyolar da yapısı gereği bir duş alanı, bir lavabo ve bir de tuvalet bulunmaktadır ve bildiğiniz  gibi bu üç alan da suyla bolca haşır neşir olmayı gerektirir. Haliyle suyun çok bulunduğu alanlar olan banyolarımızda zorunluluktan kaynaklı elektrikle çalışan cihazlar da bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak ise saç kurutma makinesi, aydınlatma cihazları, çamaşır makinesi gibi araçları gösterebiliriz. Bu cihazları da olması gerektiği gibi kullanmadığımız taktirde sağlığımızı tehdit eden birçok durumla karşılaşabiliriz.

Peki banyomuz aydınlatmasında en çok dikkat etmemiz gereken özellikler nelerdir?

Öncelikle voltaj ayarlarına dikkat etmemiz gerekmektedir ve banyolarımızdaki elektrik tesisatının voltajının yüksek tutulmamasını sağlamalıyız. 12 voltluk bir enerjiyle hem elektrik risklerinden kaçınmış oluruz hem de banyomuzun daha estetik görünmesini sağlarız. Malumunuz parlak renkler banyo gibi ışığı yansıtıcı ürünlerin yoğun olduğu yerlerde pek de hoş görünmezler.

Koruma şekli ise standartlarda belirtilen şekilde IP60 seviyesinde olmalıdır. Doğrudan suyun kullanıldığı alanlarda ise bu seviye IP44 olmaktadır. Elbet banyomuzda suyla temas etmeyen alanlar da bulunmaktadır ve bu alanlarda herhangi bir koruma seviyesine ihtiyaç bulunmamaktadır.

Burada size IP seviyelerinden bahsediyoruz ancak elektrik tesisatından anlamıyorsanız kafanızda soru işaretleri oluşması çok normal. Ayrıca elektrik tesisatı gibi yüksek risk barındıran işleri kendi başınıza yapmamanızı da tavsiye ediyoruz. Verdiğimiz bilgileri ise, size elektrik işinde yardımcı olacak kişi veya kişilere anlatıp, işlerin doğru şekilde gittiğini kontrol etmeniz açısından veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir