Banyo

Banyo Dolabı Seçimi

Banyo Dolapları

Kimi zaman temizlenmek, kimi zaman rahatlamak için girdiğimiz banyolarımız, artık salt işlevsel halinden çıkıp bir yaşam alanına dönüşmeye başladı. Eskiden dairelerin banyo olarak değerlendirilen alanlarında herhangi bir şey bulunmaz, dört duvar arasında yıkanma ihtiyacı giderilip çıkılırdı.

Günümüzde ise bu durum tamamen değişti. Duşakabinlerle birlikte canlanan banyo sektörü, kendini geliştirmeye başladı. Pazarın büyümesiyle birlikte, üretim de artınca artık banyoların içi her bütçeden, her zevke kadar uyabilecek aksesuarlarla dolmaya başladı.

Beyaz Bir Banyo Dolabı

Beyaz Bir Banyo Dolabı

Banyo dolapları bu aksesuarların en önemlilerindendir. Dört tahta parçasıyla kendinize de eğri-doğru bir banyo dolabı yapabilirsiniz elbette ancak, mevzu sadece banyonun içindeki dağınıklığı toplayacak bir dolap değil, aynı zamanda banyonun nemli ve sıcak ortamından etkilenerek hızlı çürümeyecek ve içindeki eşyalarınızı da etkilemeyecek bir dolap olabilmesidir.

Peki, bu seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Birçok kullanıcı daha pahalı olan ürünlerin daha kaliteli olduğunu düşünür ancak, bu tipik bir pazarlama numarasıdır. Çok çabuk çürüyecek bir banyo dolabının üzeri estetik olarak iyi süslenip, yüksek fiyatlardan satışa çıkarılabilir örneğin. Bu sebeple seçimi yaparken, hangi malzemeden üretildiğine bakmalısınız.

Eğer ortalama bir süre kullanacağınız dayanıklı bir dolap istiyorsanız size MDF den üretilen dolapları öneriyoruz. Bu ürünler fiyat olarak da bütçenizi fazla yormayacak şekilde üretilmektedir. Ancak daha uzun ömürlü ve estetik açıdan banyonuza da yakışacak ve kaliteli bir ürün arıyorsanız, size kesinlikle lake dolapları öneriyoruz. Ancak lake boyanın yıllar içinde renginde değişmeler olduğu konusunda da uyaralım. MDF ve lake dışında ki seçenekler membran ya da akrilik uygulamalardır. Bu malzemelerin suya ve neme karşı dayanıklı, kolay temizlemeye uygun ve hijyenik yapısı sayesinde banyo dolapları, uzun yıllar deforme olmadan dayanıklılığını koruyabilmektedir.

Kahverengi Banyo Dolabı

Kahverengi Banyo Dolabı

Ülkemizdeki banyoların en büyük problemlerinden biri de yer sorunudur. Bu konuyla ilgili bloğumuzda bulunan şu yazıdan daha fazla yararlanabilirsiniz: “Kendi Banyonuzu Tasarlayın”

Banyo dolabı seçerken şıklığa verdiğiniz önemle birlikte işlevselliğe de dikkat etmeniz gerekmektedir. Her şeyden önce; ihtiyaçlarınız ve banyonuzun yapısı doğrultusunda banyonuzda ne tarz bir dolaba ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekmektedir. Maalesef bu kısmı yeterince uygun biçimde saptayamamış olan kullanıcılar, ilerleyen süreçte bazı can sıkıcı durumlarla karşılaşabilmektedirler. Örneğin; banyonuz metrekaresi küçük bir yapıya sahipse, ister istemez küçük banyo dolaplarına yönelmeniz gerekir. Küçük bir banyo dolabı fikrinden hoşlanmayan kullanıcılar ise duvara monteli banyo dolabı seçeneklerine yönelebilirler. Üstelik duvara monteli banyo dolapları, kazandırdığı alan ile banyonuzda çok daha ferah bir alan algısı yaratabilirler.

Dar banyolar için banyo dolabı seçiminde ise dikkat etmeniz gereken nokta size, rahat kullanım sağlayacak, rafları ürünlerinize yetecek kadar bol ve geniş banyo dolaplarını tercih etmenizdir.

Ceviz Rengi MDF Banyo Dolabı

Ceviz Rengi MDF Banyo Dolabı

Tezgâhlı lavaboları olan banyo dolapları ise hem üstte hem altta size yer açarak, lavabo alanını kullanmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple hem yer tasarrufu yapabilir, hem de ulaşacağınız ürünlerin tek bir noktada bulunmasını sağlayabilirsiniz.

Gelelim estetik kaygılarınızdan biri olacak olan renk seçimine. Genellikle banyo dolaplarında tercih edilen renkler, banyonuz dar da olsa geniş de olsa açık renklerdir.  Ancak banyonuzda kullanmış olduğunuz hâkim renge ve yapıya göre dilediğiniz renkte banyo dolabı yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir