Banyo

Banyo Aydınlatma Önerileri

Banyo Aydınlatma

Aydınlatma, yüzyıllardır insanlığın en önemli ihtiyaçlarımdan biri olmuş, imkanlar dahilinde sürekli kullanılmış bir gerekliliktir. Ancak insanlık her konuda olduğu gibi bu konuda da onun olduğu şekilde kalmasını istememiş, gün geçtikçe geliştirip üzerine bir şeyler katmaya çalışmıştır. Örneğin önceleri insanlar meşalelerle aydınlanma sağlarken, sonrasında gaz yağı vb. yanıcı maddeleri keşfetmiş ve ışık ihtiyacını bu yolla gidermiştir.

Günümüzde ise aydınlatma teknikleri artık başlı başına bir bilim alanı olmuş, hem aydınlatma kullanırken yapılabilecek enerji tasarrufları hem de aydınlatmanın farklı şekillerde kullanımına yol açan teknikler doğmuştur. Sinemadan, sahneye önemli detaylar kazanan aydınlatma, bir nesneyi veya alanı olduğundan çok daha farklı gösterebilecek teknikler kazanmıştır.

Bu yazımızda, yüzyıllardır insanların geliştirdikleri bu tekniklerin banyolarımızda nasıl elverişli bir şekilde uygulayabileceğimizi göreceğiz.

Her şeyden önce banyonuzun ışığı açıp kapattığınız anahtar kısmını ayarlı olarak değiştirmeniz banyonuzda da birçok şeyi değiştirecektir. Bunu ayarlama düğmesi olmadan, elektrik voltajını düşürerek de uygulayabilirsiniz ancak, bu hem elektrikten anlamayı gerektiren bir iştir, hem de sürekli bu değişikliğin yapılacak olması neredeyse imkânsızdır.

Ayarlı bir düğmeniz olduğu takdirde gözünüze en iyi gelen aydınlatma oranını ayarlayabilirsiniz ve kimi zaman bu ışık yetersiz geldiğinde de rahatça arttırarak işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Banyo aydınlatmanızı hem görsel olarak hem de etki olarak işlevli bir ampülle yapmak istiyorsanız halojen lambalar tam da size göredir. Ancak onun da dezavantajları bulunmaktadır. Güçlü ışık yapısı gereği sert gölgeler üreten halojen lambalar, kimi zaman bu gölgeler vasıtasıyla özellikle çocuklarda korkuya sebep olduğu gibi, banyonuzun kimi alanlarını da iş yapılamaz hale getirebilir. Bu sebeple halojen lambaların aydınlatma aparatlarıyla desteklenmesi gerekir ki ikisinin birlikte uygulandığı alanlarda dekor vb. görsel olarak geliştirici hiçbir nesneye neredeyse gerek kalmaz.

Banyolarınızda alan aydınlatmasıyla birlikte ayrıca aydınlatmaya ihtiyaç duyabileceğiniz başka alanlar da bulunabilir. Mesela genel aydınlatma şekillerinin dışında ayna aydınlatması da sık kullanılan aydınlatma tekniklerinden biridir. Ayna aydınlatması içinse en uygun olan lamba türü floresan lambalardır. Banyolar için özel üretilen ve fazla ışık yaymayan bu lambalar sizin için en akılcı çözümlerden biridir.

Banyonuzda dekoratif bir aydınlatma kullanmak istemiyorsanız da sizin için önereceğimiz teknikler de var. Standart olan tek bir ampulle aydınlatma sağlayacaksanız, bunu bakkallarda dahi satılan klasik sarı ampüllerle değil de beyaz ve kaliteli hatta mümkünse bütçeniz için tasarruflu ampüllerle sağlamanız, sizin için çok daha iyi olacaktır.

Farklı teknikler denemek isteyen kullanıcılarımızın imdadına koşan bir aydınlatma şekli daha var; led ışıklar. Özellikle süpürgelik kısımlarında kullanılan bu yöntem ile, banyonuza çok daha farklı ve havalı bir aydınlatma şekli kazandırmanız mümkündür. Ancak uyarımız şudur ki led aydınlatmayı tek başına kullanmamalısınız aksi taktirde bir süre gözünüze hoş görünen bu görüntü daha sonra size yetersiz gelmeye başlayabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir