Kültür

Ankara Hamamları

Ankara Merkez Şengül Hamamı

Asırlardır onlarca medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmış olan ve günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentliğini yaparak tarih sahnesindeki ana karakter olmaya devam eden Ankara, başından geçen onlarca savaş, yıkım, ihtilalle birlikte medeniyetler beşiği Anadolu’nun tam ortasında bulunması sebebiyle, onlarca kültürden onlarca izi de beraberinde taşımaktadır.

Ankara Hamamları

Her ne kadar tarihi izlerini, kalelerden veya şehir kalıntılarından takip etsek de kültürel olarak bize en iyi izlenimleri tarihi hamamlar vermektedir çünkü hamam kalıntılarından dönemin yıkanma kültürüyle birlikte yaşam şekillerini de çıkarabilmekteyiz.

Tarihi Roma Hamamı

Şanslıyız ki Ankara hamam kültürü açısından oldukça zengin bir şehir olma özelliğine sahip. İlçeleri de dahil edildiğinde ortaya muhteşem bir kültür zenginliği çıkmakta ve bu zenginliklerin başında Ankara’daki tarihi Roma Hamamı gelmektedir.

Ankara Hamamlarından; tarihi Roma Hamamımdan Bir Görünüm

Ankara Hamamlarından; tarihi Roma Hamamımdan Bir Görünüm

Günümüzde Altındağ ilçesinde bulunan bu eski hamam bundan tam 1700 yıl önce yani 3. Yüzyılda Roma’lılar tarafından yaptırılmış olup, dönemin en büyük cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Döneminde bir taşra kent olmasına rağmen bulunan kalıntılardan hamamın imparatorluk merkezindeki hamamlara benzediği çıkarımı yapılmaktadır. Günümüzde kullanılmayan bu hamam arkeolojik bir kalıntı olarak sürecini devam ettirmektedir.

Eyne Bey Hamamı

Ankara Eyne Bey Hamamı

Ankara Eyne Bey Hamamı

Ankara’nın yine tarihi kokusunu bünyesinde taşıyan hamamlarından biri de 15. Yüzyılda yapılmış olan Eski Hamam’dır. Günümüzde Gazi Lisesi karşısında yer alan hamam, restorasyon çalışmalarının ardından Tarihi Eynebey Hamamı olarak hizmet vermektedir. 7/24 hizmet vermekte olan hamamın daha geniş bilgilerine ve iletişim numaralarına www.eynebeyhamami.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Karaca Bey Hamamı

Ankara Karacabey Hamamı

Ankara Karacabey Hamamı

Ankara’nın meşhur hamamlarından biri de Tarihi Karacabey Hamamı’dır. Eski Ankara’da yani Altındağ ilçesinde bulunan bu hamam ise 1427 yılında Karacabey Camii külliyesine dahil bir alanda yapılmaya başlanmış ve büyük çabalar sonucu 1440 yılında yapımı tamamlanmıştır. Ankara’da bulunan meşhur Hamamönü semti ise adını bu hamamın önünde bulunmasından kaynaklı almıştır. Ankara da Eynebey Hamamı’yla birlikte işletilmekte olan üç tarihi hamamdan biri olma özelliğini taşır. Herhangi bir iletişim adresi veya internet sitesi bulunmayan hamam haftanın her günü 24 saat hizmet vermektedir.

Merkez Şengül Hamamı

Ankara Merkez Şengül Hamamı

Ankara Merkez Şengül Hamamı

Yine Ankara’nın merkezinde yer alan ve 15. Yüzyılın ikinci yarısında yaptırılmış olan Tarihi Şengül Hamamı 2009 yılında uğradığı restorasyon çalışmalarından sonra Ankaralıların uğrak mekanlarından biri olagelmiştir. Yine 24 saat açık olan hamamımız Ankara’nın hala hizmet vermekte olan tarihi hamamlarından biridir. http://www.sengulhamami.com

 

Ankara’daki diğer merkezi hamamlar ise şunlardır;

Bahçelievler Hamamı www.bahcelievlerhamami.com.tr

Keçiören Hamamı http://www.osmanlihamam.com/

Her ne kadar evimize kurduğumuz duşakabin düzenekleri bizim günlük olarak rahatlamamıza temizlik ihtiyaçlarımızı karşılamamızı sağlasa da Hamam bu coğrafyanın bin yıllardır bir kültürü olarak farklı bir etki yaratmaktadır. Sadece nostaljik olarak değil, tellakların masajlarından keselerine, hamamın farklı bölümlerinin rahatlığından, içecek servislerine oldukça etkileyici bir hizmet veren hamamlar, size hem farklı bir deneyim hem de iyi bir kültürel gezi imkanı sunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir