Kültür

Aksaray Hamamları

Aksaray Hamamları; Paşa Hamamı

Asırlar boyu onlarca kavmin durağı olmuş, binlerce savaş, yüzlerce hükümdar görmüş Anadolu topraklarının ortasında bulunan Aksaray, tarihe olan tanıklığını şehrin dokusuna ve yaşamına da aktarmış.

Medeniyetlerin kesişim noktalarından biri olan bu küçük kent, hala içerisinde barındırdığı onlarca kilise ve tarihi camiiyle bu kokuyu hala insanına hissettirmektedir. Evliya Çelebi’nin de kaleme aldığı bu kent 1989 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti ili olarak kabul edilip gelişmeye başlamıştır.

Enterasan bir şekilde içerisinde barındırdığı onlarca tarihi yapıya rağmen Osmanlı izlerine rastlamanın bir hayli zor olduğu Aksaray’da günümüze kadar ulaşmış ve işletmesini hala sürdüren ender yapılardan biri Tarihi Paşa Hamamı’dır.

 

Tarihi Paşa Hamamı

Taş Saray Yanı, Dere Mah. Aksaray Merkez, Aksaray adresinde bulunan ve 0507 080 44 00 numaralı telefondan ulaşabileceğiniz Tarihi Paşa Hamamı, 1413 yılında Sarı Ahmet Paşa tarafından yaptırılır ve günümüze kadar kullanılır. Zaman zaman kullanım dışı kalsa da son yıllarda yapılan restorasyon çalışmalarıyla birlikte yeniden kullanıma açılmıştır.

Aksaray Paşa Hamamı

Aksaray Paşa Hamamı

Aksaray’ın bir diğer önemli hamamlarından biri de Şelale Hamamı’dır.

Şehit Cuma Yıldız Sok. Tüzün Apt. Taşpazar Mah. Aksaray Merkez, Aksaray adresinde bulunan hamama, 0382 213 00 99 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Yıkanma kültürünün beşiği Anadolu’nun tarihsel olarak önemli kentlerinden Aksaray’da yine kesişim noktası olmanın verdiği avantajla tarihsel bir ticaret kültürü bulunmaktadır ve bu durum kendini hala devam ettirmektedir.

Ticareti bilen, iyi ürün almayı isteyen Aksaray insanı için kaliteli ürün ve avantajlı fiyatlarımızla hizmetinizdeyiz. Başta Aksaray şehir merkezi olmak üzere; Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy ve Sarıyahşi ilçelerinin her birine kargo hizmeti sunarak, birbirinden güzel ve kaliteli duşakabinleri ayağınıza kadar getiriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir