Kültür

Adıyaman Hamamları

Adıyaman Yeni Kale

Adıyaman…

Medeniyetler beşiği Mezopotamya’nın tarihiyle ün yapmış bu kenti, asırlardır kavimlerin uğrak noktası ve üzerine aldığı bu üretken yükü günümüzde de sürdürmeye devam etmektedir.

Hısn-ı Mansur Kalesi’nden Gerger Kalesi’ne, Cendere Köprüsü’nden Perre Antik Kenti’ne Haydaran’dan, Turuşa ve yine Perre’ye uzanan kaya mezarlarına, Tümülüslerden de Onlarca asırlık camiye kadar bünyesinde adeta her kavimden bir yapı barındıran Adıyaman ilimizde ne yazık ki hamamlar yeterince tutunamamıştır.

Yazının başında da belirttiğimiz gibi birçok kavime ev sahipliği yapan Adıyaman ev sahipleri kadar Adıyaman için verilen savaşların da bolluğu kentin kale vb. miraslara sahip olmasına neden olsa da diğer yaşamsal alanların savaşlarla tahrip olmasına sebep olmuştur.

Bu sebeple Adıyaman’da göze batan ve tarihi olarak kullanılmaya devam eden hamam ne yazık ki yoktur.

Adıyaman denilince her şeyden önce akla elbette Kommagene krallığı gelmektedir. Ve bu krallık zamanı içerisinde kurulmuş ve son halini Memluklular döneminde almış Yeni Kale içerisinde yapılan çalışmalar kale içinde cami, gizli su yolları, su depolarıyla birlikte hamamın da bulunduğunu ortaya koymuştur. Kale ve hamam bugün Kahta ilçesinin Kocahisar köyünde bulunmaktadır.

 

 

Bir diğer kalıntı da tarihi belirlenemeyen Bekir Bey Külliyesidir. Külliyenin içerisinde cami, medrese ve bir de hamam bulunmaktadır ancak ne yazık ki bu eser de yıllara yenik düşmüş, korunamamış ve bugün sadece yıkık bir minare ve hizmet vermeyen hamam kısmı kalmıştır.

Adıyaman Hamamlarında; Bekir Bey Hamamı

Adıyaman Hamamlarında; Bekir Bey Hamamı

Adıyaman tarihi hamam açısından çok da zengin olmayan bir ilimiz olsa dahi, neyse ki günümüzde sitemizin varlığıyla tüm dünyada kullanılan son moda duşakabin modellerine rahatlıkla ulaşabilmektedir. Üstelik duşakabinlerimizin fiyatları da Adıyaman’da yaşayan kullanıcılarımızı zorlamayacak şekilde sizlerle buluşmaktadır. Bir göz atın deriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir