Duşakabin

Duşakabinlerde Kullanılan Temperli Cam Hangi İşlemlerden Geçer

Duşakabin Temperli Cam İşlemleri

Ortalama 15 yıl önce hayatımıza girmiş duşakabin camları, ucuz oldukları için çoğunlukla polistren ismiyle bildiğimiz eskiden 2.2 mm, şimdilerde ise 1.8 mm kalınlığında plastik malzemeden üretilir. Son yıllarda polistren malzemenin yerini, plastik camlardan daha sağlıklı ve darbelere karşı dayanıklı olan temperli camlar aldı. Peki bu camlar evlerimize, banyolarımıza girmeden önce hangi işlemlerden geçirilmektedir?

Duşakabin Cam İşlemleri

Duşakabin Temperli Cam İşlemleri

Temperli Cam

Cam, duşakabinlerde olması gerektiği gibi; darbelere karşı dayanıklı bir hâle getirilmek istenirse temperleme denilen bir işlemden geçirilmelidir. Temperleme işlemi, kısaca özetleyecek olursak; camların temperleme makinelerinde, erime noktasına yakın ısı seviyelerinde işlem gördükten sonra, hızlı bir biçimde soğutulması ile yapılır.

Duşakabinlerde kullanılan camlar, fırında 720°C’ye kadar ısıtıldıktan sonra, soğuk hava üflenmesi ile soğutulur. Azalan sıcaklık neticesiyle büzüşen ve sertleşen cam yüzeyine uyum sağlamaya çalışan iç yüzey de soğutulmaya başlanır ve bu yol ile camın her iki yüzey kısmında da meydana gelen basınç yardımı ile temperleme işlemi gerçekleşir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir